Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
  • par mums
    • Ētika
    • Unikālās metodes
    • Vērtības un pārliecības
    • Detalizēti par InnoMatrix
    • Datu apstrādes reģistrs
    • Datu apstrāde pētījumu ietvaros
  • kāpēc inovācijas
  • pakalpojumi
    • Uzņēmuma izaugsmes ceļa kartes izveide
  • klienti
  • eksperti un kontakti
  • JAUNUMI

PoliRuralPlus: ceļā uz vienotu reģionālās attīstības monitoringa sistēmu Vidzemē

24. janvāris, 2025 pl. 12:47

Valmiera, 24.01.2025.

  




PoliRuralPlus ir Eiropas Savienības finansēts projekts, kas tiek īstenots Vidzemes plānošanas reģionā ar mērķi veidot iestrādnes vienotai Vidzemes attīstības uzraudzības sistēmai teritoriālā līmenī. Projekta ietvaros 2024. gadā tika izsludināts pirmais atklātais konkurss, kura mērķis bija apzināt inovatīvus risinājumus reģionālās monitoringa sistēmas pilnveidei. Par konkursa uzvarētāju tika atzīts InnoMatrix, kas 2025. gada sākumā uzsāka pētījumu par ekonomiskā monitoringa sistēmas attīstības iespējām Vidzemē. Šis pētījums ir tikai viena no PoliRuralPlus aktivitātēm un kalpos kā svarīgs solis ceļā uz reģionālās attīstības monitoringa uzlabošanu, veicinot pārvaldības caurredzamību un sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā.

"Pētījums sniedz iespēju veidot plašāku diskusiju par attīstības uzraudzības sistēmu ar iesaistītajām pusēm, jo šajā procesā nav gatavu atbilžu vai vienotas pieejas – tā būs kopīga sadarbība, kas palīdzēs identificēt un apkopot pastāvošās prakses un vajadzības. Turklāt šis process stiprina gan Vidzemes plānošanas reģiona, gan pašvaldību un citu sadarbības partneru kapacitāti attīstības uzraudzības jautājumos.

Līdzšinējā pieredze rāda, ka attīstības uzraudzībai ne vienmēr tiek piešķirta pietiekama nozīme. Pētījums var kalpot par pamatu strukturētākai un uz faktiem balstītai pieejai. Tas palīdzēs soli pa solim izprast, kā veidot attīstības uzraudzības ietvaru, kas skaidri atspoguļo Vidzemes plānošanas reģiona stratēģisko mērķu ietekmi un īstenošanu,"  uzsver Ieva Kalniņa, Vidzemes plānošanas reģiona Teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja.

Pirmais posms – izpēte un analīze

Pētījuma pirmajā posmā tika veikta padziļināta teorētiskā analīze, izvērtējot gan Latvijas, gan starptautiskās pieejas ekonomiskās attīstības monitoringa jomā. Tās rezultātā tika apzinātas efektīvākās metodes un galvenie izaicinājumi, kas jārisina, lai Vidzemes reģionā tiktu ieviesta mūsdienīga un efektīva attīstības uzraudzības sistēma.

Turpmākie soļi – sadarbība ar ieinteresētajām pusēm

Nākamajā posmā tiek īstenotas intervijas ar pašvaldībām, uzņēmējiem, politikas veidotājiem un vietējām kopienām, lai gūtu padziļinātu izpratni par reģiona attīstības vajadzībām. Iegūtie dati tiks analizēti un salīdzināti ar starptautiskās labās prakses piemēriem, lai izstrādātu konkrētus ieteikumus reģionālās monitoringa sistēmas uzlabošanai.

Pētījuma mērķis

Šī pētījuma mērķis nav izstrādāt gatavu tehnisku risinājumu, bet gan visaptveroši izpētīt un dokumentēt Vidzemes reģiona vajadzības, izaicinājumus un labāko praksi, kas jāņem vērā sistēmas izveidē. Ieinteresēto pušu iesaiste ir būtiska, lai nodrošinātu skaidru ceļvedi efektīvai un iekļaujošai ekonomiskās attīstības monitoringa sistēmai.

"Lai uzlabotu reģionālās attīstības uzraudzību, ir svarīgi ne tikai identificēt esošās sistēmas stiprās un vājās puses, bet arī apzināt labākās pieejas, kas veiksmīgi darbojas citviet Eiropā. Mūsu pētījuma rezultāti kalpos par stabilu pamatu pārdomātai un caurredzamai monitoringa sistēmai," uzsver Līga Brasliņa, InnoMatrix projekta vadītāja.

Ar InnoMatrix ekspertīzi un inovatīvo pieeju šis pētījums sniegs būtisku ieguldījumu ekonomiskās monitoringa sistēmas izveidē, kas sekmēs Vidzemes reģiona ilgtspējīgu attīstību.

Pētījuma rezultāti un atziņas tiks publiskotas projekta gaitā, aicinot ieinteresētās puses piedalīties reģiona attīstības veicināšanā.

Par projektu

PoliRuralPlus ir Eiropas Savienības finansēts projekts, kas tiek īstenots no 2024. līdz 2026. gadam ar mērķi veicināt ilgtspējīgu un līdzsvarotu pilsētu un lauku teritoriju attīstību, balstoties uz datos pamatotu lēmumu pieņemšanu un ciešāku sadarbību starp dažādām iesaistītajām pusēm. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma "Horizon Europe", un tajā iesaistīti 17 partneri no dažādām Eiropas valstīm. Vidzemes plānošanas reģions ir viens no deviņiem pilotreģioniem, kas projektā strādā pie attīstības uzraudzības sistēmas pilnveides, lai sekmētu stratēģisku teritoriju attīstības plānošanu un nodrošinātu pārskatāmu un efektīvu reģionālās attīstības monitoringu.

Papildu informācijai

Līga Brasliņa, [email protected]

Projekts finansēts no Eiropas Savienības līdzekļiem. Izteiktie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Pētniecības izpildaģentūras (REA) uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne finansēšanas iestāde nevar tikt uzskatītas par atbildīgām par šiem viedokļiem.


Pilsetas_tehnologijas.webp Attēls no brīvpieejas datubāzes "Pexels"


Jaunākie ieraksti

  • LU diskutē par reģionālā monitoringa attīstības iespējām un Vidzemes inovāciju potenciālu
    20 feb, 2025
  • Latvijas Universitāte veic sabiedriskās domas aptauju par sabiedrības saliedētības vektoriem sadarbībā ar InnoMatrix
    24 jan, 2025
  • PoliRuralPlus: ceļā uz vienotu reģionālās attīstības monitoringa sistēmu Vidzemē
    24 jan, 2025
  • Latvijas rehabilitācijas centru eksporta potenciāla izpēte sadarbībā ar nozares līderiem
    26 nov, 2024
  • InnoMatrix pētījums pamatā Latvijas būvniecības politikas stratēģijām
    15 sep, 2021
  • Pētījuma rezultāti ietekmē inovāciju izveidi Latvijā, Vidzemē
    13 dec, 2019